Pro návrh vhodného ventilátoru pro konkrétní aplikaci je dobré určit následující parametry:
Ideální je vyplnit poptávkový formulář, který výše uvedené okolnosti zahrnuje.
Polohou spirální skříně rozumíme úhel natočení výtlačného hrdla radiálního ventilátoru, zároveň s tím souvisí i směr otáčení oběžného kola.
Poloha skříně se primárně určuje dle ČSN EN ISO 13349, EUROVENT 1/1, dle obrázku níže, údaje v závorkách jsou interní označení firmy Elektror.
Typy instalace ventilátoru dle ČSN EN ISO 13349 jsou:
Max. povolená teplota média na vstupu do našich ventilátorů je následující:
Chladící kotouč je konstrukční opatření mezi zadní stěnou ventilátoru a motorem / ložiskovým uložením, které umožňuje přepravovat média s vyšší teplotou. Vzdálenost mezi zadní stěnou ventilátoru a motorem / ložiskovým uložením je zvětšena a na hřídel je instalován doplňkový "ventilátor", který zajišťuje dodatečnou cirkulaci vzduchu a tím i chlazení. Ložiska jsou navíc mazána teplotně odolnějším mazivem.
Označení FU znamená, že motor je vhodný pro provoz s frekvenčním měničem, přičemž měnič je umístěn externě v rozvaděči nebo např. na stěně. U motorů s vyšší nominální frekvencí než 50Hz je použití frekvenčního měniče nutné.
U varianty FUK je frekvenční měnič instalován přímo na motoru a tvoří tak se strojem kompaktní celek.
Ne, elektromotor je konstruován pro napětí 400 V až při vyšších frekvencích (např. 120 Hz). V případě přímého napojení na síť 50 Hz bude přiváděné napětí vyšší a motor bude v důsledku toho přetížen a může následně dojít k jeho poškození.
Vysokootáčkové motory musí být vždy provozovány přes frekvenční měnič !!!