Počáteční tlaková ztráta filtru představuje odpor filtru / filtrační vložky v čistém stavu. Je závislá na konstrukci filtru, filtračním materiálu a průtoku média. Jedná se o rozdíl statického tlaku před a za filtrem.
Koncová tlaková ztráta filtru je maximální tlakový rozdíl před a za filtrem, při kterém je nutno filtr / filtrační vložku vyměnit. Charakterizuje maximální dovolené zanesení filtru nebo vložky. Při provozu nad touto hodnotu může dojít k protržení filtračního materiálu a/nebo k destrukci filtru nebo vložky, navíc zvýšená tlaková ztráta snižuje výkon zařízení.
Průběžná kontrola tlakové ztráty je důležitou součástí údržby všech filtračních zařízení!!
Oba typy jsou určeny pro ochranu strojních zařízení před nasátím mechanických nečistot, které mohou způsobit poškození stroje.
Sací filtry se předřazují před strojní zařízení při sání z okolní atmosféry, typicky se používají u ventilátorů, dmychadel nebo kompresorů. Filtry se připojují k systému jen na svém výstupu.
Sací vakuové filtry se předřazují před strojní zařízení při sání přes potrubí např. u vývěv nebo ventilátorů v podtlakovém režimu. Umožňují připojení k potrubí na vstupu i výstupu. Pokud se nepřipojí na sání, lze je použít i jako sací filtr.
Všechny tyto řady jsou představitelem sacích filtrů s válcovou vložkou, které se předřazují před strojní zařízení při sání z okolní atmosféry.
Filtry řady FT - nejjednodušší provedení s odkrytou, nechráněnou filtrační vložkou, která je upevněna mezi základnu filtru a vrchní pokličku. Nízká tlaková ztráta, ale větší riziko poškození vložky a není možno instalovat ve venkovním prostředí. Sání je přes celou plochu vložky.
Filtry řady F - provedení se zakrytovanou vložkou, která je upevněna mezi základnu filtru a kryt. Vyšší tlaková ztráta, ale větší odolnost a životnost, možná instalace ve venkovním prostředí. Sání je skrze mezeru mezi základnou a krytem.
Filtry řady FS a QB - speciální provedení s tlumením hluku. Unikátní kombinace sacího filtru a tlumiče. Po obvodě základny filtru jsou speciální tlumící trubičky, které vytvářejí protihluk a tím dochází k vlastnímu tlumení vstupujícího vzduchu. Řada QB má navíc ještě zesílený dvouplášťový kryt. Sání je skrze tlumící trubičky.
Předfiltry PF jsou návleky z pěnového polyuretanu, které se navlékají na válcové filtrační vložky. Slouží k zachycení větších nečistot a tím prodlužují životnost vlastní filtrační vložky. Primárně se používají u sacích i sacích vakuových filtrů.
Předfiltry se dodávají instalované již na vložce, ta má potom označení s "P" na konci (např. 275P), nebo samostatně, označení je potom např. PF274.
Monitorovací ekonometr typu VG je zařízení, které přehledně ukazuje míru zanesení filtrační vložky u SACÍCH FILTRŮ PŘI SÁNÍ Z OKOLNÍ ATMOSFÉRY a kolik přibližně zbývá vložce z životnosti. Jedná se o pohodlné řešení zajišťující optimální využití každé filtrační vložky.
U FILTRŮ VAKUOVÝCH je třeba pro kontrolu zanesení vložky použít diferenční indikátor nebo manometr.
Monitorovací diferenční indikátor je zařízení, které přehledně ukazuje míru zanesení filtrační vložky a kolik přibližně zbývá vložce z životnosti. Měří a zobrazuje diferenční tlak před a za filtrem. Využívá se často u VAKUOVÝCH FILTRŮ, FILTRŮ STLAČENÉHO VZDUCHU nebo VZT FILTRŮ. Jedná se o pohodlné řešení zajišťující optimální využití každé filtrační vložky. Pro stejné účely je možno použít i diferenční manometr, který přímo ukazuje číselnou hodnotu tlakové ztráty filtru.